sobota, 28 lipca 2012

Urodzinowo-Turkusowo...

Jakiś tydzień temu moja koleżanka z pracy Beatka miała urodziny. Postanowiłam zatem zrobić jej małą niespodziankę i wypleść dla niej bransoletkę i kolczyki w kolorze turkusowym. Nie bez powodu wybralam kolor turkusu i sam pomysł na mały komplecik...koleżanka widziała te koraliki i bardzo jej się podobały, poza tym Beatka jej dobrą duszyczką, która zawsze pamięta o innych...również o moich dzieciaczkach ...a ja zakodowałam sobie w pamięci, że turkus przypadł jej do gustu i od razu wiedziałam co z nich zrobić./wykorzystałam w tym celu koraliki Toho 8o w kolorze opaque turquoise.


Ponieważ koleżanka ma alergię na metale, nie mogłam użyć końcówek metlowych aby wykończyć bransoletkę...wykonaą na gumce. Tak, tak na gumce bawełnianej, cieniutkiej, dzięki czemu bransoletka może być zakładana przez rękę poprzez rozciągnięcie jej.


Przyznam szczerze, że praca na gumce była istnym koszmarek. Gumka podczas pracy naciągała się, normalne i trzeba przy tym uważać aby zbytnio jej nie naciągnąć, a z drugiej strony przy przesuwaniu nawleczonych koralików na gumce myślałam że rzucę całą robótkę w kąt, koraliki przesuwały się opornie.
Ale udało się i wyplotłam bransoletkę.
Następnie postanowiłam zszyć oba końce według tego schematu. I tutaj zaczęły się problemy, bo nie przewidziałam, że przy szwach koraliki zaczną się rozłazić...w końcu zszywałam sznur nićmi, a całość była na gumce. Wyglądało to bardzo nieestetycznie. Dlatego wlaśnie wymyśliłam sobie tzw. listwę maskującą, która wyglądałaby łagnie i zamaskowała szpecący szew. Szew wykonałam ściegiem peyote na żyłce wędkarskiej o grubości 0,14mm, a wykorzystyałam koraliki Toho 11o również w kolorze turquoise.


Jak już wcześniej wspominałam, do kompletu wyplotłam kolczyki sztyfty.


Kuleczki mają ok. 6mm wielkości i wykonane są z koralików Toho w rozmiarze 15o - ok. 1,5mm. Ponieważ nadal mam problem z wyszywaniem kuleczek w jednej całości, kuleczki szyłam w dwóch połówkach, które na koniec zszyłam, tak jak w tym tutorialu autorstwa Weraph.


1 komentarz:

  1. W sumie większość prac w tej technice średnio mi się podoba, ale ten komplet jest naprawdę piękny. Zwłaszcza bransoletka. Uwielbiam ten odcień Toho.

    OdpowiedzUsuń